Karta Wolontariusza Korpusu Solidarności
Karta Wolontariusza to forma podziękowania wszystkim Członkom Korpusu Solidarności za ich zaangażowanie w działania społeczne oraz przykład jaki dają innym.
Dzięki Karcie wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu mogą korzystać z oferty szczególnych uprawnień przygotowanych przez Partnerów Karty Wolontariusza.
FAQ: POSIADACZE KARTY WOLONTARIUSZA
Karta Wolontariusza przysługuje każdemu wolontariuszowi i koordynatorowi, którzy przystąpili do Korpusu Solidarności (KS) i utworzyli swój profil w Systemie Obsługi Wolontariatu (SOW). Warunkiem korzystania ze specjalnych uprawnień wynikających z Karty przez wolontariusza jest świadczenie wolontariatu w ramach KS w wymiarze, o którym mowa w pkt. I ust. 9 Regulaminu Członkostwa w Korpusie Solidarności. Warunkiem korzystania z Karty przez koordynatora jest potwierdzony w SOW fakt współpracy z wolontariuszami KS w ostatnim zakończonym miesiącu. Z uprawnień wynikających z Karty Wolontariusza może korzystać wyłącznie osoba, której Karta została aktywowana.
KROK 1: STWORZENIE PROFILU
Zakładamy swój profil w Systemie Obsługi Wolontariatu (SOW) - internetowej platformie wspierającej proces organizacji wolontariatu w Korpusie Solidarności.
KROK 2: WYBÓR OFERTY
Spośród dostępnych ofert wolontariatu w SOW wbieramy interesującą nas ofertę i nawiązujemy współpracę z oferentem.
KROK 3: DOKUMENTACJA
Po wykonaniu zadania, wolontariusz dokumentuje swoją aktywność zapisując w SOW przepracowane godziny wolontariatu i zakres swojej pracy.
KROK 4: POTWIERDZENIE
Organizacja współpracująca z danym wolontariuszem potwierdza w SOW przepracowane godziny.
KROK 5: AKTYWACJA
Karta Wolontariusza zostaje aktywowana po przepracowaniu przez wolontariusza wymaganej Regulaminem liczby godzin lub w przypadku koordynatora po podjęciu współpracy z wolontariuszem.
KROK 6: WERYFIKACJA
SOW co miesiąc sprawdza profil użytkownika i w zależności od liczby przepracowanych godzin przez wolontariusza lub podjętej przez koordynatpra współpracy z wolontariuszem, aktywuje lub dezaktywuje Kartę.
Karta Wolontariusza umożliwia jej posiadaczowi korzystanie z oferty szczególnych uprawnień przygotowanych przez Partnerów Karty Wolontariusza. W ofercie znajdują się między innymi: zniżki i ulgi na usługi.
Planujemy systematycznie powiększać ofertę o kolejne propozycje naszych Partnerów, takie jak:
- darmowe wejścia i bilety;
- udział w niepowtarzalnych eventach, koncertach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych;
- bezpłatny udział w warsztatach, szkoleniach, seminariach i konferencjach;
- spotkania z ciekawymi osobami ze świata kultury, sportu i biznesu.
!!!! Zasady korzystania z Karty Wolontariusza [PDF]
Posiadacz Karty Wolontariusza jest zobowiązany do okazania Karty w miejscach, w których zamierza skorzystać ze specjalnych uprawnień przyznanych przez Partnera. Na żądanie Partnera Karty Wolontariusza przy korzystaniu z uprawnienia oferowanego przez tego Partnera, posiadacz Karty jest zobowiązany do okazania dokumentu ze zdjęciem w celu potwierdzenia swojej tożsamości.
Karta Wolontariusza dostępna jest dla Członków Korpusu w wersji elektronicznej w aplikacji mobilnej SOW. Dla osób nie posiadających aplikacji możliwy jest również wydruk karty z SOW.
Nie. Z uprawnień wynikających z Karty Wolontariusza może korzystać wyłącznie osoba do tego uprawniona. Uprawnienia związane z Kartą nie mogą być sprzedawane, przenoszone, ani zbywane w inny sposób prowadzący do korzystania z uprawnień przez osobę inną niż jej posiadacz. Uprawnienia nie mogą być również wymieniane na gotówkę. Członek Korpusu Solidarności nie może umożliwiać osobom trzecim dostępu do swojej Karty. Za poufność i bezpieczeństwo Karty odpowiedzialny jest wyłącznie jej posiadacz. Zobowiązany jest on do niezwłocznego poinformowania Organizatora o możliwości nieautoryzowanego wykorzystania swojej Karty przez osoby trzecie.
Warunkiem korzystania ze specjalnych uprawnień wynikających z Karty Wolontariusza przez Wolontariusza jest świadczenie wolontariatu w ramach Korpusu w wymiarze, o którym mowa w pkt. I ust. 9 !!!!! Regulaminu Członkostwa w Korpusie Solidarności. Spełnienie tych warunków aktywuje Kartę Wolontariusza na okres jednego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ww. warunki zostały spełnione. W przeciwnym wypadku Karta pozostanie nieaktywna (automatycznie deaktywuje się) po upływie miesiąca.
FAQ: PARTNERZY KARTY WOLONTARIUSZA
Karta Wolontariusza to przeznaczony dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu program benefitowy, w założeniach przypominający taki program, jak np. Karta Dużej Rodziny. Karta ma postać wirtualnej karty wyświetlanej w specjalnej aplikacji mobilnej. Posiadacz Karty może korzystać ze zniżek i specjalnych przywilejów na produkty i usługi oferowane przez Partnerów Karty Wolontariusza.
Instytucje, organizacje pozarządowe oraz firmy mogą zostać Partnerami Karty Wolontariusza i zaoferować członkom Korpusu Solidarności na specjalnych warunkach swoje usługi, produkty, lub inne atrakcyjne formy docenienia ich pracy.
Podmioty, które zdecydują się na współpracę z Korpusem Solidarności:
- Otrzymają tytuł: Partner Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności.
- Mogą liczyć na dostęp do unikalnego narzędzia realizacji strategii CSR, które wesprze ich w budowaniu wizerunku instytucji zaangażowanej w rozwój i wspieranie wolontariatu, a poprzez to w budowanie kapitału społecznego i kapitału zaufania w swoim otoczeniu oraz wśród pracowników.
- Mogą korzystać z możliwości ekspozycji swojego logo w serwisie korpussolidarnosci.gov.pl wraz z informacją o współpracy w ramach Karty Wolontariusza oraz aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Korpus Solidarności.
- Zyskują sposobność do budowania relacji z liczącą docelowo blisko 40 tys. osób społecznością wolontariuszy Korpusu Solidarności, jednocześnie rozwijając dobre relacje z lokalnymi społecznościami aktywnych ludzi, tworzących sektor obywatelski.
- Mogą uzyskać wsparcie w realizacji projektów społecznych firmy, w tym w zakresie wolontariatu pracowniczego.
- Mogą korzystać również z pomocy w doborze sprawdzonych organizacji pozarządowych, z którymi można realizować projekty społeczne, a także z doradztwa nt. aspektów formalnoprawnych wolontariatu.
- Wolontariusze Partnera mogą korzystać z ogólnopolskiego systemu pośrednictwa wolontariatu, czyli Systemu Obsługi Wolontariatu (SOW), i podejmować wolontariat indywidualny w wybranej lokalnej organizacji. Organizatorzy programu oferują również Partnerom Karty wsparcie doradcze dotyczące np. tego, jak rozpocząć i realizować działania ochotnicze, oraz udział w szkoleniach rozwijających kompetencje społeczne. Zapewniony jest również bezpośredni kontakt z Partnerami programu w całej Polsce.
Do udziału w tym unikalnym programie i współtworzenia oferty Karty Wolontariusza zapraszamy firmy, samorządy, instytucje kultury, kluby i związki sportowe, NGO, instytucje ochrony przyrody i inne zainteresowane organizacje. Katalog oferowanych benefitów jest nieograniczony i zależy wyłącznie od profilu działalności Partnera i jego możliwości zaangażowania się.
W ofercie znaleźć się mogą zarówno różnorodne bonifikaty i darmowe oferty usług i produktów, jak również możliwość rozwoju osobistego, tutoring, mentoring, udział w niepowtarzalnych eventach i koncertach, wydarzeniach sportowych, kulturalnych, spotkaniach i wykładach, udział w warsztatach i szkoleniach.
Do udziału w Programie Partnerzy mogą przystąpić w dowolnym momencie. W porozumieniu z organizatorami Programu Korpus Solidarności określone zostaną zakres, forma, wysokość specjalnych uprawnień (np. ulg, zniżek) lub zakres usług, jakie Partner zechce zaoferować wolontariuszom Korpusu. Po uzgodnieniu szczegółowych warunków, podpisana zostanie umowa o współpracy.
Kontakt z Biurem Korpusu Solidarności
telefon: (22) 468 44 459
mail: karta@korpussolidarnosci.gov.pl
PARTNERZY KARTY WOLONTARIUSZA KORPUSU SOLIDARNOŚCI
Dołącz do grona aktualnych Partnerów Programu Karty Wolontariusza! Dzięki Partnerom, możemy zaoferować dedykowane benefity dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w całej Polsce - dziękujemy, że jesteście z nami!

Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1, Warszawa

Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Muzeum Narodowe w Krakowie
al. 3 Maja 1, Kraków

Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Więckowskiego 36, Łódź

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Plac Wolności 14, Łódź

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój
ul. Kłodzka 42, Duszniki Zdrój

Lunch Bar Galeria Smaku
ul. Okopowa 5, Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej
al. Warszawska 96, Lublin

Muzeum Zamkowe w Malborku
ul. Starościńska 1, Malbork

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów

Moszna Zamek
ul. Zamkowa 1, Moszna

Restauracja Plackarnia
Lublin

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
ul. Ołowianka 9/13, Gdańsk

Muzeum Śląskie
ul. Dobrowolskiego 1, Katowice

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna SKRZYDŁA
ul. Jutrzenki 24, Lublin

Niepodległa
ul. Mazowiecka 9, Warszawa

Związek Pracodawców Polska Miedź
ul. Chopina 2, Lubin

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
ul. Piastowska 14A, Opole

Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska
Bałtów 8, Bałtów
Miejsca, w których obowiązuje Karta Wolontariusza
Muzeum Narodowe w Krakowie:
- Muzeum Narodowe w Krakowie (Gmach Główny), Al. 3 Maja 1, Kraków
- Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3, Kraków
- Dom Jana Matejki, ul Floriańska 41, Kraków
- Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, Kraków
- Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków
- Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków
- Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6, Kraków
- Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, Kraków
- Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, Zakopane
- Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Pl. Szczepański 9, Kraków
- Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15, Kraków
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie:
- Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1, Warszawa
Muzeum Sztuki w Łodzi:
- Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72, Łódź
- Muzeum Sztuki w Łodzi ms 1, ul. Więckowskiego 36, Łódź
- Muzeum Sztuki w Łodzi ms 2, ul. Ogrodowa 19, Łódź
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
- Muzeum II Wojny Światowej, pl. Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku:
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Aleja Piłsudskiego 29, Sulejówek
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Gdańsku:
- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk
PLACKARNIA Restauracja w Lublinie:
- PLACKARNIA - Miasteczko Akademickie, ul. Radziszewskiego 8, Lublin
- PLACKARNIA - Sławinek, ul. Bohaterów Monte Cassino 14, Lublin
- PLACKARNIA - Czechów, ul. Kurantowa 4b, Lublin
- PLACKARNIA - Czuby, ul. Bursztynowa 17, Lublin
- PLACKARNIA – Węglin Południowy, Jantarowa 5, Lublin
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Skrzydła” w Lublinie:
- Poradnia „Skrzydła”, ul. Jutrzenki 24, Lublin