Forum Wolontariatu Szkolnego już za nami!
Forum Wolontariatu Szkolnego za nami, wyzwania przed nami!
Emocje już powoli opadają, ale pozostajemy pozytywnie naładowani po Waszym odbiorze i zaangażowaniu podczas Forum Wolontariatu Szkolnego - dziękujemy!
10 grudnia ( wtorek) odbyło się pierwsze Forum Wolontariatu Szkolnego z ramienia Korpusu Solidarności. To pierwsze nasze ogólnopolskie spotkanie z przedstawicielami środowiska edukacyjnego: nauczycielami, pedagogami, psychologami, czy pracownikami instytucji odpowiedzialnych za kształt polityki edukacyjnej. Bardzo się cieszymy, że wydarzenie zostało tak dobrze odebrane i mogliśmy na nim gościć tak wspaniałe osobistości.
Forum Wolontariatu Szkolnego swoim Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, zaś uczestników na miejscu przywitał Profesor Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marzena Machałek - Wiceminister Edukacji Narodowej, Wojciech Kaczmarczyk - Dyrektor NIW-CRSO oraz Piotr Krygiel - Zastępca Dyrektora NIW-CRSO.
Podczas Forum gościliśmy blisko 100 osób - przedstawicieli z najróżniejszych środowisk, jak: NGO, placówki oświatowe, wolontariusze, koordynatorzy wolontariatu, organizacje harcerskie, placówki rządowe i wiele innych, a wszystkich ich sprowadziła tu jedna rzecz - wolontariat szkolny i edukowanie na temat jego istoty.
Debatowaliśmy na temat wolontariatu szkolnego oraz opracowania optymalnej formuły wolontariatu dzieci i młodzieży - czyli Szkolnego Korpusu Solidarności. W ramach tego odbyła się panelowa sesja dyskusyjna pt. Wolontariat w szkole - dziś i jutro, w której głos zabierali: Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, Jacek Wnuk z Centrum Wolontariatu w Lublinie, Ewelina Gorczyca z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Karol Gzyl ze Związku Harcerstwa Polskiego wraz z przedstawicielem z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Mogliśmy też usłyszeć o dobrych praktykach wolontariatu od przedstawicieli z Zespołu Szkół nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie. Dyrektor szkoły, opiekun wolontariatu oraz 7 wspaniałych wolontariuszy pokazali nam, jak prężnie i z oddaniem angażują się w pomoc innym. Była to dla nas mocna motywacja! Nie obyło się nawet bez łez wzruszenia ze sceny, jak i ze strony widowni.
Uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w jednym z 4 tematycznych warsztatów dyskusyjnych:
Wolontariat dzieci i młodzieży a współpraca z rodzicami, prowadzony przez duet: Marcin Kurnik i Jacek Wnuk;
Środowisko lokalne i III. Sektor a wolontariat szkolny, prowadzony przez duet: Adam Ptasiński i Anna Nowicka-Rzeszutek;
Prawne i organizacyjne aspekty wolontariatu szkolnego, prowadzony przez duet: Damian Zegadło i Gabriela Zimirowska;
Koordynator szkolnego wolontariatu – rola, wyzwania, współpraca z dyrekcją i nauczycielami, prowadzony przez duet: Monika Hausman-Pniewska i Justyna Orłowska.
Wszystkie zespoły warsztatowe podsumowały też swoją pracę i przedstawiły wnioski z proponowanymi rozwiązaniami na badane powyżej tematy podczas sesji zamykającej Forum. Były to naprawdę wartościowe materiały, z których chcielibyśmy skorzystać w ramach działalności Korpusu Solidarności.
Bardzo nas też cieszy, że wieść o pierwszym Forum Wolontariatu Szkolnego nie obiła się bez echa - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem medialnym! To bardzo pokrzepiające dla nas i przyszłości wolontariatu długoterminowego w Polsce, że radio, telewizja i prasa tak żywo interesują się tematem wolontariatu szkolnego i razem z nami włączają się w jego rozwój.
Dziękujemy uczestnikom za przybycie i do zobaczenia za rok!
Już niedługo wyczekujcie na naszej stronie internetowej i Facebook'u pełnej fotorelacji z wydarzenia.
Wydarzenie na Facebook'u TUTAJ